Nejste lenivý a trénujete svůj mozek?

špičkový vědci, kteří i přes pozdější věk. (např. John Forbes Nash) se věnuji vědě na špičkové úrovni.

Samozřejmě většina znás není obdařená velmi nadprůměrnou inteligencí, a často věříme, že se někdo prostě chytrý narodil, nebo že na matematiku nemám vlohy apod.

Ale právě tyto dvě paradigma, vliv stáří a narozené vlohy jsou největšími chybami.

Mozek věkem nestárně, ale pokud ho aktivně netrénujeme. (učení, různé logické hry, relaxace) má velkou tendenci zakrnět stejně jak to dělají svaly, které netrénujeme.
V současnosti jsou také velmi rozšířené deprese, které negativně ovlivňují pamět i kognitivní funkce mozku. I to další důvod proč se držet duševně v kondici, protože stejně jako dobrá fyzička má vliv na imunitu, tak duševní kondice. (Psychička? :-) )

Výzkumy také dokazuji že kognitivní funkce včetně logiky a paměti lze správným cvičením rozvíjet, a jsou vědecky doložené výzkumy, kdy se lidem podařilo dosáhnout zlepšení až 40 procent.

Stejně jak každý znás je talentovaný určitému sportu, tak stejně je to stejně i v duševní oblasti. Zde mezi hlavní ukazatele patří schopnost vnímání a multitaskingu (v rámci tréningu je prospěšný), logiky, schopnost se vyjadřovat a učit jazyky, paměť, schopnost počítat (calculus) 

Nedávno jsme vysílali velmi zajímavý kurz s Hankou Ondruškovou o typologii osobnosti. Bylo by např. zajímavé zjistit zda typologie osobnosti má vliv na přednosti i na tyto ukazatele.
Pokud znáte na toto téma zajímavý výzkum nebo článek budu velmi vděčný za odkaz do komentářů.

Já jsem kdysi hrál závodně šachy, a protože průměrný šachový zápas, tvrvá i více než tři hodiny, a příprava pokud jí chce brát člověk vážně je několik hodin denně, věnuji se šachu již pouze okrajově. Ale aktuální mist světa Magnus Carlsen je znamý i svými nadlidskými :-) schopnostmi paměti. http://cs.wikipedia.org/wiki/Magnus_Carlsen

Jak ale řešit tréning rychle a efektivně. Budu se těšit na Vaše typi. Já moho doporučit mobilní aplikaci Neuronation nebo její webovou obdobu http://neuronation.com/

 

Přeji hezký den, Radek Kubica