Slavný Standforský proslov Steva Jobse

Dnes na konci článku, jeden z nejvýznamnějších proslovů současnosti v podání Steva Jobse na Stanfordské univerzitě pro právě grafující studenty.

Steve vypráví svůj inspirující životní příběh v podobě tři zásadních příběhů. První je o tom jak sám kdysi studoval na univerzitě a proč jí nedokončil a proč tak je důležité věřit svému instinktu a jít si za svým snem. Proč v sobě rozvíjet individualitu.

Poté navazuje vyprávěním o krušných časech po odchodu z univerzity i tom proč jí dál navštěvoval u předmětu kaligrafie, který se stal s jednou z důležitých ingrediencí počítače Mac.

Mluví o začátku společnosti Apple v garáži jeho rodičů se Stevem Wozniakem až do růstu společnosti do nadnárodní korporace. Druhý příběh začíná tím, že jej z Applu ve 30 letech vyhodili a poté co se vzpamatoval, začal znovu protože ho práce bavila. Mohl se osvobodit od korporátního života a začít znovu. Díky tomu vznikla vysoce inovativní společnost Next, kterou Apple paradoxně koupil zpět a také známé animační studio Pixar.

Třetí příběh se dotýká jeho prvního setkání s rakovinou a s obrovským štěstím, protože se jednalo o velmi vzácnou formu, kterou šlo léčit. Výpraví poté jak změnil svůj pohled na běžné starosti a spojuje to s poselstvím pro novou generaci, a že je potřeba využít omezený čas co nejlépe. R.K.