Tipy na zlepšení paměti

1. Příprava

 

Dříve, než se začnete něco učit, najděte si k tomu vhodné místo. Většina lidí se ráda učí někde v klidu, kde je nikdo neruší. Taková místa ale mohou člověka uspávat, proto někteří naopak vyhledávají veřejné prostory, protože je ruch kolem udrží v pozornosti. Zjistěte, co vám více vyhovuje, a začněte.

 

2. Pusťte si záznam

 

Tento trik se hodí zvlášť, pokud si potřebujete zapamatovat informace z přednášek. Nahrajte si mluvčího na záznamník, a poté si nahrávku poslechněte. Pokud si potřebujete zapamatovat proslov, nahrajte sami sebe a poslechněte se. Tento krok pomůže hlavně lidem, kteří mají dobrou akustickou paměť.

 

3. Všechno si zapisujte

 

Všechny důležité informaci si zapište a pak je ještě jednou přepište. Pokud si budete dělat zápis z přednášky a k tomu si ji budete i nahrávat, později zkuste všechno ještě jednou přepsat a nahrávku znova poslechnout. Tímto způsobem si zapamatujete všechno podstatné.

 

4. Používejte barvy

 

Jakmile máte všechno zapsáno, rozdělte si informace do oddílů. Nebojte se slova zvýraznit barevnými fixy. Není na tom nic dětinského. Tato metoda vám pomůže zvlášť, pokud máte dobrou vizuální paměť.

 

5. Opakování

 

Teprve teď přichází na řadu opakování. Každou část poznámek si několikrát za sebou přečtěte a pak si zkuste informace zopakovat, aniž byste se do textu dívali. Nepokračujte dál, dokud nebudete danou část schopni zopakovat zpaměti. Postupně přidávejte další oddíly učiva a znovu si informace opakujte. Nakonec si zkuste bez koukání do textu přeříkat všechno, co jste se právě naučili. Pokud si navíc budete učivo číst nahlas, vše si zapamatujete ještě lépe.

 

6. Zkouška

 

Nyní, když jste si učivo zapamatovali, zkuste provést malý test. Vezměte si papír a tužku a všechny informace se pokuste zapsat zpaměti. Takto se přesvědčíte, že skutečně všechno umíte.

 

7. Zahrajte si na učitele

 

Skvělá metoda, jak si něco zapamatovat, je převzít na chvíli roli učitele. Vše, co k tomu potřebujete, je jen posluchač. Přemluvte třeba člena rodiny nebo partnera, aby si k vám na chvíli sednul a zahrál si na žáka. Postupně mu přeříkejte všechno, co jste se na přednášce nebo v knize dozvěděli. Nechte ho, aby vám pokládal otázky, a snažte se na ně odpovědět. A pokud na vás nikdo nebude mít čas, nezoufejte. Sedněte si před zrcadlo a snažte se poučit sami sebe.

 

8. Pusťte si nahrávku místo hudby

 

Zatímco si budete dávat přestávku a dělat něco jiného, například večeři, pomývat nádobí nebo řídit auto, pusťte si znovu svoji nahrávku. Možná vám už všechny informace polezou krkem, ale dozajista si je zapamatujete.

 

9. Udělejte si pauzu

 

Po tomto zdánlivě nekonečném paměťovém maratonu si dejte pauzu. Běžte na procházku, zasportujte si, odreagujte se. Jakmile načerpáte nové síly, znovu se pusťte do práce. Zopakujte si, co jste se už naučili, a přidejte další položky, které se teprve naučit musíte. Pokud se budete řídit následujícími devíti radami, vaše paměť vás dozajista nezklame.