Ranní ptáče dál doskáče aneb 10 důvodů, proč si ráno přivstat

V dnešní uspěchané době je čas zbožím, jehož hodnota je téměř nevyčíslitelná. Lidé, kteří se řídí pořekadlem „ranní ptáče dál doskáče“, s ním však dokážou hospodařit efektivněji než ti, kteří si rádi pospí. Přečtěte si několik následujících důvodů, proč se vyplatí si přivstat.

1. Naučte se vstávat

Než se dozvíte, jaké výhody má brzké vstávání, nejdříve si řekneme, jak vůbec vstát. Každý člověk je individuum a každému vyhovuje jiný spánkový režim. Jsou lidé, kterým nevadí brzy ráno vstávat, a ihned po probuzení mají spoustu energie. Pak jsou však takoví, kteří sice vydrží být vzhůru dlouho do noci, zato si ale druhý den rádi pospí. Problém nastává ve chvíli, kdy po těchto nočních ptácích zaměstnavatelé chtějí, aby byli aktivní brzy po ránu. Ale jak na to? Nejlepší je nedělat žádné radikální změny najednou. Nastavte si například budík o patnáct až třicet minut dříve, než jste zvyklí, a několik dní za sebou vstávejte hned, jakmile vám zazvoní. V žádném případě ho nesmíte odkládat a lenošit v posteli. Pak si budík opět nastavte o něco dříve a postup opakujte, dokud se nenaučíte vstávat v hodinu, jakou potřebujete. Nezapomeňte také jít dříve spát. Podle odborníků by si měl člověk dopřát minimálně sedm hodin spánku denně.

2. Budete zdravější

Překonali jste sami sebe a nyní z postele vyskočíte se zpěvem prvních ptáků. Co dál? Udělejte si dobrou a zdravou snídani. Nehltejte a snězte jídlo v klidu. Pusťte si ke snídani rádio nebo televizi, dejte si sprchu, zkrátka si udělejte chvilku jen pro sebe. Pokud vstanete ještě o něco dříve, můžete jít například do práce pěšky (třeba jen kousek) nebo na kole. Takováto malá ranní rozcvička vás dozajista příjemně naladí.

3. Budete vždy připraveni

Napište si seznam věcí, které chcete stihnout. Tak budete vědět, co vás čeká a na co nesmíte zapomenout. Nejlepší je udělat si takový seznam den předem, ale klidně ho můžete dát dohromady ráno u snídaně. K nejsložitějším úkolům přiřaďte ranní hodiny, anebo dobu, o níž víte, že se vám pracuje nejlépe. Možná se budete divit, ale tato pomůcka je opravu užitečná. Určitě si také užijete pocit uspokojení, kdykoliv ze svého seznamu škrtnete jednu položku.

4. Budete kreativní

Ráno bývá člověk většinou nejproduktivnější. Po noci je odpočatý, má čistou hlavu a dokáže se lépe soustředit. S pokročilými hodinami produktivita klesá a lidé v práci dělají více chyb. Zkuste se ráno po dobré snídani pustit do řešení složitějších problémů. Možná zjistíte, že najednou vůbec nic složité není. Navíc stihnete více věcí a budete o krok napřed. Uznejte, komu se chce věčně pracovat přes čas?

5. Budete mít více času sami na sebe

Pakliže vstanete dřív, s největší pravděpodobností stihnete všechny své povinnosti rychleji. Zbylý čas můžete věnovat svým koníčkům, sportu, rodině nebo prostě jen sami sobě. Co může být lepšího než si večer dát horkou koupel a pořádně si odpočinout? Dámy si mohou udělat pleťovou masku, nalakovat si nehty, pánové se věnovat sportovním přenosům a podobně. 

6. Vyhnete se dopravním potížím

Jestliže do zaměstnání dojíždíte autem a rozhodnete si přivstat, neuvíznete v dopravních zácpách a nerozčílí vás netrpěliví řidiči. Vaše jízda bude klidnější a je větší pravděpodobnost, že potrvá kratší dobu. A jestliže cestujete autobusy a tramvajemi, nebudete se muset tísnit s ostatními spolujezdci a možná si i ukořistíte místo k sezení. A pokud ne, můžete si alespoň ve stánku koupit kávu s sebou nebo svačinu, protože na to budete mít čas.

7. Uvidíte trochu jiný svět

Když si přivstanete, možná se vám povede zahlédnout východ slunce, ale dozajista si budete moci vychutnat poklidnou atmosféru nepřelidněných ulic. Je nezaměnitelný pocit stát sám na místě, o němž víte, že přes den obvykle bývá plný lidí. Nikde žádný ruch ani shon. Svět kolem vás bude najednou vypadat zase trošku jinak.

 

Změnit svůj životní styl a vstávat dříve není nic jednoduchého. Člověk na sobě musí zapracovat a donutit se k tomu. Jakmile to však zvládne, výsledky se brzy dostaví. Všichni lidé, kteří to někam dotáhli, se shodují na tom, že vstávali brzy ráno, aby mohli být během dne produktivnější. Nezbývá tedy než zatnout zuby a nastavit si budík o pár minut dřív.