7 jednoduchých kroků, jak být úspěšný

Máte pocit, že během dne nic nestíháte? Nevíte, co udělat dřív, a jste neustále ve stresu? Naučte se, jak si správně zorganizovat čas. Snadněji tak dosáhnete úspěchu. Těchto sedm jednoduchých rad vám pomůže.

1. Začněte den v klidu

Ráno vstaňte o pár minut dříve, dejte si sprchu a udělejte si svou oblíbenou snídani. Nesedejte hned k počítači a nekontrolujte, zda vám během noci nepřišel nějaký pracovní email. V klidu si ráno přečtěte noviny, poslechněte rádio, zkrátka nikam se nežeňte. Když například v rychlosti vypijete hrnek kávy a po cestě ke svému pracovišti si dáte jen cigaretu, budete se cítit vystresovaní, i když k tomu třeba ani nebudete mít důvod. Ať už tedy musíte do práce dojíždět, nebo pracujete z domova, zmírněte po probuzení tempo.

2. Napište si seznam věcí, které musíte udělat

Jeden z nejlepších tipů, jak si efektivně zorganizovat čas během dne, je udělat si seznam věcí, na které nesmíte zapomenout. Nejlepší je připravit si takový seznam minimálně den předem. Položte si otázku, co je opravdu důležité a co nesmíte opomenout. Kupte si diář a vše si pečlivě zapište. Zjistěte, kdy jste během dne nejproduktivnější a nejtěžší úkoly udělejte právě v této době. Někomu se lépe pracuje po ránu, někomu odpoledne. Každý člověk je nastavený jinak. Na každou položku ve svém seznamu byste si měli vynahradit o třetinu času více, než si myslíte, že vám ve skutečnosti zabere. Tak budete moci pracovat v klidu a dělat méně chyb.

3. Přinuťte se pracovat

V dnešní době má spousta lidí problém s prokrastinací. Také odkládáte své úkoly na poslední chvíli? Zkuste jednoduchý trik. Přinuťte se pracovat a pracujte na svém úkolu alespoň deset minut. Nejspíš pak zjistíte, že jakmile jednou začnete, není problém práci i dokončit.

4. Udělejte si pauzu

Jakmile se dáte do práce a zjistíte, že se vám příliš nedaří nebo máte pocit, že jste zavaleni povinnostmi, udělejte si malou pauzu. Do svého seznamu věcí, které musíte udělat, nezapomeňte připsat položky jako „oběd“, „přestávka na kávu“ a podobně. Zbytečně se nepřepínejte a neriskujte únavu. Bez přestávek se budete cítit přepracovaní a budete mít problém se soustředěním. Nesoustředěný člověk dělá více chyb, které poté musí zdlouhavě napravovat, a tak ztratí víc času, než kdyby si dal desetiminutovou pauzu.

5. Udělejte si seznam svých úspěchů

Kromě diáře si také zaveďte deník, kde budete zapisovat všechny své úspěchy. I ty úplně malé. Tímto způsobem budete mít přehled o tom, čeho všeho jste během dne dosáhli. Kdykoliv budete cítit, že se vám nedaří, podívejte se, jakých už jste dosáhli úspěchů. Je možné, že se vám hned zvedne nálada i sebevědomí.

6. Zůstaňte motivovaní

Podle psychologů je motivace jeden z nejdůležitějších aspektů v lidském životě. Motivace poskytuje člověku nadšení a energii k práci. Jasně si stanovte své cíle nebo najděte věci, na které se můžete těšit, a zůstanete stále motivovaní. Nemusíte se hnát za velkými ideály, jako jsou peníze, kariérní postup nebo dovolená na Bahamách. Úplně bude stačit, když se během dne budete těšit na maličkosti. Příjemná večeře s rodinou, návštěva kina po práci nebo výlet o víkendu jsou také hezké motivace.

7. Myslete pozitivně

Pokud jste udělali chybu nebo vám práce jednoduše nejde od ruky, nezoufejte. Hlavní je nepropadat panice. Zhluboka se nadechněte a vydechněte, projděte se po místnosti, abyste se uklidnili a mohli se znovu soustředit. Pak se znovu dejte do díla. Vše se dá vyřešit. Věřte si a buďte sebevědomí. Nenakládejte si zbytečně moc povinností a mějte na paměti, že nikdo není dokonalý.