Riskem k zisku. Aneb jak se neumořit ve stereotypu.

Máme tendenci vytvářet si v denním programu stereotypy. Některé jsou nám ku prospěchu, jako ty ranní úžasné momenty, kdy si první umyjeme obličej, pak vyčistíme zuby a nakonec se oblékneme, a pokud to uděláme v tomto pořadí, ani na jedno nezapomeneme. Nebo naopak. Ale pokud se vychýlíme z naučené rutiny, budeme možná ten člověk na zastávce, co nemá vyčištěné zuby, nebo který nemá levou botu. Na druhou stranu se náš život někdy překlene v jeden velký stereotyp, kdy se ranní rituál promítne do činností probíhajících v průběhu dne. Jíme ve stejnou dobu, přicházíme domů z práce ve stejnou dobu, uléháme do postele po odvysílání našeho oblíbeného seriálu. Všechno pořád dokola to samé.

Člověka to po nějaké době začne mírně stresovat. Přitom není nic lehčího, než zpříjemnit si život něčím vzrušujícím, zajímavým, co nám zlepší náladu a obohatí náš den. Momenty, na které se vyplatí čekat. Věci, které nás nasměrují na neznámá místa, a kdy si nikdy nemůžeme být jisti, co se v příštím okamžiku stane. Když opustíme bezpečí našeho domova a prožijeme si trošku nepohodlí, určitě to pomůže zlepšit náš život k lepšímu.

Nepohodlím tady nemyslím, že se budete trápit a chodit v dešti v domácích pantoflích. Nepohodlím tady ale myslím ty skvělé momenty v životě, kdy provedete něco nečekaného, něco, co se udělat bojíte. Třeba se bojíte odmítnutí nebo nevíte, jak s tím začít. Nebo se vám prostě jen nechce. Proto, až se vám příště do něčeho opravdu, ale opravdu nebude chtít, zkuste ten pocit překonat a vrhněte se do toho po hlavě.

Vytvořte si plán k získávání nových zážitků

Měli byste se zamyslet nad tím, co vás láká, co opravdu chcete dělat. Jinak budete přebíhat od jedné věci k druhé a budete tam, kde jste byli. Budete se bát začít cokoli nového. Důležité je, doslova se k něčemu upsat. Jinak od toho utečete. Najděte si kurz, díky kterému získáte nové dovednosti. Začněte dělat nějaký sport, nebo se učte hrát na nějaký hudební nástroj. Nezáleží na tom, co budete dělat, ale musí vás to bavit a musíte najít odvahu něco takového provozovat. Narušení stereotypu vás možná ze začátku trošku vykolejí, přinese vám do života nepředvídatelné situace v podobě probdělé noci, stresu nebo přílišné horlivosti, ale jistě to bude stát za to.

Nebojte se neúspěchu

Kouzlo života je v tom, že nám umožňuje zažívat nová dobrodružství téměř denně. Jen je musíme umět vyhledat. A co je další úžasná věc? Můžete dělat prakticky cokoliv, co budete chtít. Rodiče vás možná v dospívání odrazovali od nějakého koníčka nebo snu, nebo vám někdo řekl, že to není až tak dobrý plán. Bylo to od nich sice hezké, že vás chtěli chránit, ale je to váš život, tak ho žijte. Plňte si dávné sny. Ať jsou sebevíc divné, nebo nereálné.
Může se jednat o maličkost, jako stát se členem knižního klubu, vytvořit vlastní skupinu nadšených rybářů, ale třeba i otevřít vlastní kavárnu. Možností je spousta. Chce to jen získat odvahu k udělání prvního kroku a pak vše půjde samo.


Vzdělávejte se

Váš krok bude úspěšnější, pokud budete o dané věci mít nějaké, alespoň nepatrné ponětí. Proto prvním krokem by mělo být vzdělávání se v daném oboru. Najděte si kurz, který vám otevře dveře ke skvělé budoucnosti. Jestli něco máte rádi, určitě sklidíte úspěch. Studium vám k ještě většímu úspěchu dopomůže.

Lidé to s vámi myslí dobře

Nemyslí. Kdyby to s vámi každý myslel dobře, asi byste nepotřebovali dělat vůbec nic. Někdo by žil váš život za vás. Ale tak to v životě nechodí. Lidé vám řeknou spoustu výmyslů a dobrých rad, které se vám vtisknou do paměti. Čím horší věc řeknou, tím déle v mysli zůstane. Proto neposlouchejte rady druhých doslovně. V některých věcech někdy mají pravdu, ale nikdo, kromě vás samotných, nemůže říct, na co máte vlohy a na co ne. Nikdo správně neurčí váš stupeň tvořivosti, snaživosti a odhodlání něco nového začít.

Udělejte něco, u čeho si namlouváte, že to dělat nemůžete. 

Pracuje se vám lépe ráno, nebo odpoledne? Dokáže vás popohnat troška stresu? Pokud jste konečně přemluvili sami sebe a začali se aktivně zajímat o nějakou činnost, vyhraďte si na ni určitý čas během dne, kdy se vám nejlépe pracuje. Jinak totiž hrozí, že vás únava, nebo lenost odradí a už nikdy nenajdete odvahu se do toho pustit.

Nebojte se nových věcí. Jistě osvěží váš jinak rutinní den. Pokud něco děláte jen jako koníček, může se stát, že se do činnosti ponoříte natolik, až se jí začnete věnovat profesionálně. Jestli rádi pečete, může se vám povést provozovat pekárnu. Nebo jestli rádi cvičíte, může se z vás stát třeba instruktor jógy. Nápadům se meze nekladou.

Nové zážitky a zkušenosti udávají životu nový směr. Ať už zkusíte extrémní sport, cizokrajnou kuchyni (z vlastní zkušenosti vím, že červi jsou docela chutní, ač nevypadají lákavě), nebo si třeba pořídíte nového domácího mazlíčka, který vám zničí byt. Všechno bude nové, vyvede vás ze zajetého stereotypu.

Asi je jednodušší se strachovat. Ale zkuste na chvíli o věcech nepřemýšlet. Vypněte tu kontrolku v hlavě, která vás nabádá zůstat ve své ochranné ulitě, a trošku si zariskujte. Překonání strachu může být váš první krok z denního stereotypu.