8 rozdílů mezi šťastnými a nešťastnými lidmi

 

Myslíte si, že spokojenost je jen výsledkem náhody, štěstí a peněz? Možná je čas tento názor přehodnotit. Spokojení a šťastní lidé mají jiný způsob myšlení. Pokud hledáte metodu, jak nejsnáze najít štěstí, přečtěte si následujících osm bodů. Dozvíte se, co šťastní lidé dělají jinak.

1. Rovnováha
Lidé, kteří jsou v životě šťastní, mají jedno společné. Jsou spokojení s tím, co mají. Nespokojení lidé dělají přesný opak. Neustále dumají nad tím, co všechno jim chybí, a jak by to mohli získat. Šťastní lidé vedou vyrovnaný život. To znamená, že si vždy udělají čas na to, co je pro ně důležité, ať už se jedná o rodinu, přátelé, kariéru nebo zdraví a to jim stačí.

2. Respektování druhých
Jako malí jste určitě často slýchávali rčení „Chovej se k druhým tak, jak chceš, aby se oni chovali k tobě“. Šťastní lidé si toto pravidlo nejen vyslechli, ale také se jím řídí. Jsou citliví a berou ohled na druhé. Pokud se k lidem chováte hezky, ve většině případů se i oni budou chovat hezky k vám.

3. Cesta vpřed
Jednou z věcí, kterou spokojení lidé dělají jinak než ostatní, je, že se nezabývají zbytečnými maličkostmi. Někdy se i šťastným lidem přihodí něco nepříjemného, co je vyhodí z jejich rovnováhy, ale na rozdíl od jiných mají schopnost nechat věci plynout a nelpět na smutné minulosti. Nespokojení lidé mají sklon utápět se ve svém neštěstí a lpět na věcech, které nelze vrátit. Je zbytečné litovat něčeho, co se vám zrovna nepovedlo, a obviňovat se z neúspěchů. Lepší je jít dál a snažit se, aby budoucnost byla co nejlepší.

4. Zodpovědnost
Nikdo není dokonalý. Ani lidé, kteří jsou spokojení a vedou šťastný život, dokonalí nejsou. Na rozdíl od jiných ale o svých nedokonalostech ví. Pokud udělají chybu, přiznají si ji a snaží se ji napravit. Přijímají plnou odpovědnost za své činy a nevymlouvají se na druhé. Nespokojení lidé mají tendenci ze svých neúspěchů obviňovat všechny kolem sebe. Nevidí a ani nechtějí vidět vlastní nedostatky nebo omyly. Jak ale člověk může najít spokojenost, když neustále opakuje stejné chyby?

5. Veselá společnost
Neštěstí miluje neštěstí. Nešťastní lidé tíhnou k těm, kteří budou ochotní s nimi sdílet jejich tragédie. Pokud se potýkáte se smutkem, depresí, obavami nebo zlostí, snažte se trávit více času s lidmi, kteří jsou spokojení a vyrovnaní. Je velká šance, že jejich pozitivní nálada nakazí i vás, anebo se od nich přiučíte, jak být šťastní. A když ani to ne, alespoň se ve společnosti veselých lidí zasmějete. I obyčejný úsměv dokáže divy.

6. Upřímnost
Spokojení lidé jsou většinou také lidé upřímní. Řeknou vám pravdu, i kdyby měla být bolestivá, a nebudou vám lhát. To samé očekávají od vás. Upřímnost je důležitá věc. Člověk by měl být upřímný nejen k druhým, ale také sám k sobě.

7. Co tě nezabije, to tě posílí
Lidé, kteří jsou šťastní, berou nezdary jako příležitosti učit se a duchovně růst. Říká se, že všechno špatné, je pro něco dobré. A je to pravda. Pokud máte schopnost i z neštěstí vytěžit maximum, je velká šance, že najdete v životě tu správnou cestu. Snažte se ve všem vidět něco pozitivního. Vždycky totiž existuje řešení.

8. Přítomnost
Zatímco nešťastní lidé bloudí v minulosti a bojí se, co jim přinese budoucnost, šťastní lidé žijí přítomností. Radují se z každého okamžiku a nepřemýšlí nad tím, co bude za měsíc nebo za rok. Snaží se z každého dne vytěžit i tu nejmenší špetku štěstí. Už Dalai Lama řekl, že „čím více se snažíme držet minulosti, tím směšnější a poničenější se náš život stává“. Žijte tedy přítomností a alespoň na chvilku se snažte zapomenout na každodenní starosti.