Vlastnosti, které na vás nikdo neocení

Všichni se snažíme být skvělými lidmi. Chceme se druhým zdát sympatičtí, milý, přátelští, toužíme být bezvadnými kamarády i partnery. Záleží nám na tom, jak nás lidé vnímají a posuzují a to jak na první pohled, tak i na druhý. Ačkoliv je první dojem dozajista důležitý, jakmile vás lidé blíže poznají, začnou si všímat i toho, co se ukrývá pod povrchem. I když jste tedy zpočátku prošli jako zajímaví lidé, se kterými by se daly navázat přátelské vztahy, po nějaké době si druzí začnou všímat i vašich špatných vlastností. Existuje jich spousta a mohou z vás během chvíle udělat nepřitažlivé nebo nesympatické jedince, se kterými nikdo nebude chtít mít nic společného. Níže je vyjmenováno pár takových vlastností, které na vás nikdo příliš neocení.

 

1. Jste egocentričtí

 

Lidé si tuhle svou povahovou vlastnost většinou ani neuvědomují. Příliš do sebe zahleděný člověk mluví jen sám o sobě a celý svět se točí jen kolem něj. Příliš se nezajímá o to, co dělají ostatní, nebo co mají zrovna na srdci. Pokud je vaše sebevědomí tak vysoké, že z jeho výšky nedohlédnete na zem, možná byste se měli zamyslet. Nikdo se nechce přátelit s někým, kdo se stará jen sám o sebe.

 

2. Jste povrchní

 

Pokud patříte k lidem, kteří hodnotí druhé pouze podle toho, jak vypadají, možná děláte chybu. Vzhled není jediná věc, na které záleží. Mnohem důležitější je, co se skrývá uvnitř člověka. Přestaňte být povrchní, vzhled může klamat. Podívejte se na sebe do zrcadla, pohlédněte sami sobě do duše. Co vidíte? Pokud nic hezkého, je čas s tím něco udělat.

 

3. Život je pro vás jen hra

 

Jste člověk, který neustále potřebuje být první? Chcete být lepší než ostatní? Dokázat více než ostatní? Pokud ano, pozor, abyste se pro druhé nestali protivnými. Neměli byste se starat jen sami o sebe a o to, abyste byli nejlepší. Nechlubte se svými úspěchy. Dejte svým blízkým možnost, aby také ukázali, co v nich vězí. Pokud váš kamarád překoná strach z výšek a vyleze deset metrů do výšky, neříkejte „To nic není. Já vylezu třicet metrů!“ Místo toho mu raději řekněte, že je skvělý.

 

4. Ve svých přátelích vidíte nepřátele

 

Lidé, které nikdo nemá příliš v lásce, si své okolí často znepřátelí tím, že se hádají se svými kamarády. Místo, aby se věnovali druhým a drželi partu, neustále se k nim obracejí zády a sledují jen vlastní prospěch. Mají pocit, že přátelé je omezují nebo jim v něčem brání. Nedokážou snést jejich kritiku a zbytečně se tak dostávají do konfliktů. Měli byste mít na paměti, že přátelé jsou tady od toho, aby si navzájem pomáhali a ne spolu soupeřili.

 

5. Myslíte si, že jste naprosto nepostradatelní

 

Rádi plánujete program na víkend? V práci se hned ujímáte role vedoucího? Pokud se tím snažíte pomoci méně organizačně nadanému okolí a děláte to pro dobro druhých, není co namítnout. Ale pokud si takto jen zvyšujete vlastní ego a děláte to jen proto, abyste ostatním ukázali, jak jste nepostradatelní, brzy můžete zjistit, že o takovou pomoc nikdo nestojí. Pokud jste si jistí, že bez vás váš partner nebo přátelé nemohou udělat ani krok, raději svůj postoj přehodnoťte. Možná, že lidé kolem vás nejsou tak neschopní, jak se vám zdá. Nevnucujte své nápady ostatním, pokud si nejste jistí, že je opravdu zajímají. Nafoukané a veledůležité lidi nemá nikdo rád.

 

6. Vy jste tady šéf

 

Mezi přáteli by si měli být všichni rovni. Pokud jste to vy, kdo neustále o něčem rozhoduje, aniž by dal druhým šanci se vyjádřit, neustále potřebuje mít vedoucí úlohu a všechno a všechny mít pod kontrolou, je možné, že žádné přátele už za chvíli mít nebudete.

 

7. Jste neupřímní

 

Aby byl člověk dobrým přítelem, musí mít důvěru ostatních. Lidé musí vědět, že za vámi mohou kdykoliv přijít a svěřit se vám. A od vás se taktéž očekává, že budete mluvit pravdu a budete k druhým upřímní. Pokud neustále lžete, vymýšlíte si a říkáte něco jiného, než co si ve skutečnosti myslíte, jednou to na vás někdo pozná a pak nastane problém. Zklamaná důvěra je věc, která se nedá lehce napravit.

 

8. Jste hrubí

 

Pokud hledáte důvod, proč nemáte žádné přátele, zamyslete se na chvilku nad sebou. Nepatříte náhodou mezi lidi, kteří nevědí, co je to slušné chování, neustále někoho uráží nebo si z druhých dělají blázny? Pakliže ano, nedivte se, že s vámi nikdo nechce mluvit už ani o počasí. Slušné chování je přece jen důležité.

 

9. Jste nespolehliví

 

Jste tady pro své blízké, když potřebují pomoci? Anebo jste neustále něčím zaneprázdnění a na kamarády v nouzi vám nezbývá čas? Pokud se na vás nedá spolehnout, jako přátelé jste značně selhali. Pakliže patříte mezi lidi, kterým druzí neustále musí pomáhat, ale vy sami nepomůžete nikomu, možná byste si žádné kamarády raději ani hledat neměli. Stejně vám žádní dlouho nevydrží.

 

10. Jste nesnesitelný pesimista

 

Pesimismus není zrovna příjemná věc. Omezuje jak pesimisty samotné, tak jejich okolí. Pokud si neustále na něco stěžujete a všechno vidíte jen ve špatném světle, nejspíš byste měli na svém vnímání světa něco změnit. Zkuste se také někdy usmát a něco pochválit. Život není jen kupa mizerných a hloupých věcí, na všem se dá najít něco pozitivního. Stačí se jen snažit.