10 věcí, které vám zpříjemní život

Všichni občas prožíváme těžké časy nebo řešíme problémy. A všichni se s nimi nakonec nějak popereme. Někteří lidé se s nimi ale umí vypořádat lépe než jiní. V čem se skrývá jejich tajemství? Co dělají jinak než ostatní? Tady je deset věcí, které vám napoví.

1. Berou věci takové, jaké jsou

 

Buddhisti věří, že příčinou všeho utrpení je touha po věcech, které nemůžeme mít. Utrpení je možné učinit konec, pokud se vzdáme žádostivosti. Přestaňte toužit po věcech, které nemůžete mít. Raději se soustřeďte na to, co je dosažitelné. Chcete ve svém životě něco změnit? Změňte to, pokud je to možné. Ale pokud to nejde, pak máte dvě možnosti. Buď přijmout věci takové, jaké jsou, a vyrovnat se s tím. Anebo se o to snažit dál, dokud nepadnete vyčerpáním.

 

2. Myslí pozitivně

 

Mnohdy se stává, že jsme sami sobě nepřáteli. Pocit štěstí hodně závisí na úhlu pohledu. Pokud si myslíte, že je něco složité a těžko řešitelné, pak se i vaše myšlenky a emoce stanou negativními. Ale pokud budete na problémy nahlížet jako na věci, z nichž se můžete poučit, pak je vyřešíte mnohem snadněji. Myslete pozitivně.

 

3. Pokud chcete něco změnit, napřed musíte změnit sami sebe

 

Svět okolo vás je výsledkem vašeho vnitřního světa. Určitě znáte plno lidí, kteří jsou neustále vystresovaní, a jejich život je jeden velký chaos. Popřemýšlejte o tom. Není to třeba tím, že jejich myšlenky jsou chaotické? Může tomu tak být. Mnoho lidí si myslí, že na to, aby něco změnili, musí napřed změnit věci kolem sebe. Ale možná je tomu spíše naopak. Abychom ve svém životě něco zlepšili, musíme napřed změnit sebe, svoje myšlení.

 

4. Poučí se z chyb

 

Všichni lidé, kteří v životě něčeho dosáhli, udělali spoustu chyb. Myslím, že to byl Thomas Edison, kdo řekl „Než jsem vynalezl žárovku, nejprve jsem našel devadesát devět způsobů, jak se sestrojit nedá.“ Vezměte si ze svých chyb příklad a poučte se z nich. Příště už si povedete lépe.

 

5. Užívají si každou minutu svého života

 

Každý moment v životě je něčím vzácným, protože už se nikdy nevrátí. Naučte se užívat si každičkou minutu. Nečekejte na žádné zvláštní příležitosti k radosti. Mějte radost celý den. Jednou se může stát, že budete litovat, že jste si nějakou chvíli dostatečně neužili, protože jste stále čekali na něco lepšího.

 

6. Ničeho nelitují

 

Litujete, že jste propásli nějakou pracovní nabídku? Nelitujte, nemá to cenu. Co bylo, bylo. Soustřeďte se raději na přítomnost. I špatné věci berte z té lepší stránky. Třeba byste se museli kvůli nabízené práci odstěhovat z místa, které máte rádi. Nebo byste museli trávit večery v kanceláři a neměli tak čas na rodinu nebo přátele. Nelitujte ničeho, co se stalo v minulosti, snažte se soustředit na budoucnost.

 

7. I strach je důležitý

 

Strach může být dobrým učitelem. Mnohdy je to právě strach a nervozita, co nás stimuluje k perfektním výsledkům. Pokud vás ale omezuje, je třeba s ním něco dělat. Bojíte se mluvit na veřejnosti? Zkuste to dvakrát, třikrát a uvidíte, že počtvrté už se bát nebudete. Jakmile strach překonáte, stanou se z vás vítězové. Zvítězíte nad sebou samými.

 

8. Neodepírají si zábavu

 

Věřte nebo ne, ale existují lidé, kteří sami sobě nedovolí žádné potěšení. Odepírají si zábavu, protože mají zkrátka „důležitější věci na práci.“ Takoví lidé vlastně ani nevědí, co to znamená být šťastný. Ano, všichni musíme řešit problémy a někdy na zábavu nezbývá místo, ale zkuste si sem tam udělat čas a pobavit se. Odreagujete se a naberete nové síly.

 

9. Nesrovnávají se s ostatními lidmi

 

Když vám to přece jen nedá a začnete srovnávat, srovnávejte se s lidmi, kteří jsou na tom hůře než vy. Jste nezaměstnaní? Buďte rádi, že žijete v zemi, která nějaký čas dává nezaměstnaným podporu. Nevypadáte jako Angelina Jolie? Dámy, nebuďte z toho v depresi. Téměř žádná žena na světě tak nevypadá. Zkuste se podívat do zrcadla. Možná vypadáte ještě lépe. Soustřeďte se sami na sebe.

 

10. Všechno je možné

 

Zázraky se stávají. Opravdu. Rakovinu je možné vyléčit. Zpřetrhané vztahy je možné zase obnovit. Je třeba jen věřit, že všechno zlé se jednou obrátí. Pozitivním myšlením se dají překonat jakékoliv problémy.

 

 

Andrea Weissová

Studentka publicistiky a psychologie. Ve svém volném čase se věnuje psaní krátkých povídek, návštěvám galérií a umění. Psaní krátkých publicistických článků se věnuje už delší dobu a také se zabývá dětským psychologickým poradenstvím.