Jak dopomoci kariérnímu postupu

Svěřte se nadřízenému se svými plány

 Svěřit neznamená žádat o povýšení. Seznamte šéfa s vašimi plány pro budování kariéry. Mluvte o tom, jak chcete využít svou současnou kariéru pro vytváření nových projektů. Ukažte mu, jak velkým přínosem pro pracovní kolektiv jsou vaše, stále se rozvíjející, znalosti. Navrhněte nějakou změnu, která by měla pozitivní vliv na chod pracoviště, popřípadě předveďte vašemu šéfovi novou strategii, která by se dala uplatnit při vytváření firemního projektu. Nesnažte se dostat šéfovi pod kůži skládáním komplimentů a dalšími podobnými aktivitami. Mějte svou důstojnost a povýšení získejte díky svým znalostem a zkušenostem!

 

Ukažte se v tom nejlepším světle

Nic nepokazí manažerovo mínění o vaší osobě hůř, než pozdní příchody. Místo příchodu do práce pět minut po začátku pracovní doby, zkuste přijít o pět minut dříve a zůstat v práci déle. Váš vedoucí uvidí, že svou práci vykonáváte se zájmem. Přesčasy můžete strávit studiem firemních dokumentů a zlepšováním vašich znalostí obchodního plánu a aktivit vaší firmy. Zasíláním aktualit z odvětví, jímž se firma zabývá, na emaily vašich kolegů a nadřízených, nemůžete nikdy nic pokazit.

 

Rozvíjejte své komunikační dovednosti

Ne nadarmo se říká, že bez práce nejsou koláče. Pokud chcete být povýšeni, musíte být lepší než ostatní. To přináší potřebu rozvíjet své dovednosti a být značně
pro-aktivní. Přicházejte s novými nápady na poradách. Nedělejte svou práci dobře, dělejte ji výborně. Pracujte na svých řečnických dovednostech. Vaše inteligence a znalosti vás daleko nedovedou, pokud se nebudete umět prezentovat nahlas, před ostatními. Komunikační dovednosti je tedy naprosto nezbytné rozvíjet a zlepšovat.

Ani Demosthenés by nebyl velkým antickým řečníkem, kdyby si nevkládal oblázky do úst a nesnažil se překřičet příboj, čímž se zbavil vady řeči. Do takových extrémů ale zacházet nemusíte.

 

Rozvíjejte dovednosti pomocí kurzů

Jsou nějaké speciální dovednosti a vědomosti, které potřebujete k vykonávání vysněné pozice? Najděte si ve vašem okolí kurzy, které budou rozvíjet vaše schopnosti a talent. Podívejte se po IT a marketingových kurzech, nebo třeba kurzech účetnictví. Cokoliv, co se vám může v rámci profesního, ale i osobního života hodit. Vaše aktivita určitě zaujme vašeho šéfa. Začne vás považovat za člověka, který nikdy nestojí na jednom místě. A vaše mimopracovní činnost jistě poslouží i jako skvělý zdroj konverzace na pracovišti.

 

Budujte si vztahy s lidmi

Je důležité umět pracovat s lidmi a vytvářet pozitivní pracovní prostředí pro všechny. Účastněte se co nejvíce pracovních událostí. Nikdy nevíte, kdy se vám naskytne lepší pracovní příležitost, třeba mimo vaše pracovní oddělení. Proto si kolem sebe vytvářejte síť kontaktů.

 

Buďte připraveni v případě vyhlášení konkurzu

Pokud se hodláte ucházet o místo mimo vaše pracoviště, je potřeba být dobře připravený. Seznamte se s jejich firemní politikou, zjistěte si, jakých dovedností a nadání si nejvíce všímají u pohovoru, prostudujte si dokumenty, které vám o dané pracovní pozici prozradí víc.

 

Přizpůsobte svůj šatník budoucí pracovní pozici

Všímejte si oblečení, které nosí top management vaší firmy. Oblékejte se zajímavě, ale elegantně. Šaty dělají člověka, proto není nic snadnějšího, než dopomoci kariérnímu postupu změnou v šatní skříni.

 

Zacvičte za sebe náhradu

Pokud vaše pracovní pozice nabízí takovou možnost, klidně si vezměte pod svá křídla nějakého kolegu nebo kolegyni a začněte je zacvičovat pro práci na vaší pozici. Ta osoba ale musí být stejně schopná vykonávat takovou funkci, jako jste byli vy.

 

Přečetli jste si všechny body a teď záleží na vás, kterým bude nejlepší začít, abyste si mohli být jistí, že šéf povýší právě vás. Hodně štěstí!