30 věcí, díky kterým vás lidé budou mít rádi

Pokud si myslíte, že lidem můžete zaimponovat pouze velkými činy, děláte chybu. Ve skutečnosti jsou to maličkosti, které druhé přimějí, aby vás měli rádi. Právě každodenní drobnosti z vás dělají toho, kým jste.

Váš názor, chování, vaše gestikulace, postoje a dokonce i váš vzhled utvářejí to, jak vás lidé navenek vidí a jak vás na první pohled ohodnotí. Chcete zapůsobit na druhé, aniž byste na sebe museli nějak složitě upozorňovat nebo na to vynakládat spoustu času a úsilí? Těchto třicet rad vám může připadat obyčejných, ale ve skutečnosti mají velký vliv. Lidé si vás zapamatují díky maličkostem, které děláte a které vás odlišují od ostatních.

1. Dobře se oblékejte

Váš vzhled je věcí, kterou na sebe ihned upoutáte pozornost. Lidé vás hodnotí podle hezkého oblečení, bot, upravených vlasů a podobně. Utvoří si o vás obrázek, ještě než vůbec stačíte promluvit. Pokud chcete na své okolí zapůsobit, vhodně se oblečte. Udělejte si na oblékání čas hned po ránu.

2. Choďte včas

V případě, že věčně nestíháte a neustále přicházíte pozdě, lidé si o vás začnou myslet, že si jich nevážíte. Pokud řeknete, že budete v určitou dobu na určitém místě, snažte se to dodržet. Nikoho nepotěšíte, když na sebe necháte čekat.

3. Neporušujte sliby

Je spousta lidí, kteří slibují věci, o nichž ví, že je nebudou moct dodržet. Slibují většinou proto, aby druhé uklidnili nebo jim udělali radost. Když nebudete plnit, co slíbíte, druhé to od vás odradí nebo vás budou považovat za lháře. Raději neslibujte nic, o čem dopředu víte, že to nezvládnete. A pokud už slibujete, snažte se udělat všechno proto, abyste svému slibu dostáli.

4. Respektujte druhé

To platí o všech lidech kolem vás. Někdy to sice může být poměrně těžké, zvlášť pokud se pohybujete v okruhu lidí, kteří mají jiný názor než vy, nebo dělají něco, s čím tak úplně nesouhlasíte. Přesto se ale snažte být chápaví a respektovat je. Hledejte v lidech vždycky jen dobré vlastnosti, díky kterým si jich budete moct vážit.

5. Zapojte se

Pokud vás láká představa zapojit se do projektů na ochranu přírody nebo lidských práv, zapojte se. Pokud má vaše oblíbená politická strana nějakou dobrou myšlenku, nebojte se ji podpořit. Staňte se součástí událostí, kterou vás zajímají.

6. Říkejte „prosím“ a „děkuji“

„Prosím“ a „děkuji“ jsou zdánlivě jen malá slovíčka, ale nenechte se zmýlit, dokážou toho hodně. Děkujte druhým i za maličkosti. Každého potěší, když mu někdo poděkuje třeba i za něco úplně bezvýznamného. Když o něco s úsměvem poprosíte nebo poděkujete, lidé zjistí, že vám na nich záleží.

7. Usmívejte se

Úsměv je nakažlivý. Pokud na ulici potkáte cizince a ten se na vás usměje, určitě se na něj usmějete taky. Když se lidé smějí, připomene vám to, že život je přece jen skvělá věc.

8. Nepřehánějte to s mobilem

Mobilní telefony jsou úžasné technologické vymoženosti, pomáhají lidem překonávat vzdálenosti, ale někdy se také může stát, že je rozdělí. Používejte svůj telefon, jen když je k tomu opravdu důvod. Není třeba ho kontrolovat každou minutu. Pokud s někým jste, buďte jen s ním. Nedívejte se během rozhovorů na display mobilu.

9. Buďte věrní

Neustále kolem sebe slyšíme o nevěře a rozvodech. Buďte svým partnerům věrní. Koneckonců, co může být něco krásnějšího než fungující vztah? Věrnost je také známkou vaší osobnosti. Lidé ve vás budou mít větší důvěru a budou vás mít raději.

10. Podporujte své děti

Udělejte si čas na své potomky, buďte součástí jejich života. Poznejte jejich záliby, připojte se k jejich koníčkům. Hrajte si s nimi, navštivte jejich vystoupení, účastněte se třídních schůzek. Buďte rodiči, kterým mohou děti přijít svěřit svá trápení.

11. Pečujte o sebe

Možná to bude znít banálně, ale osobní hygiena je v dnešní době nesmírně důležitá. Čistěte si zuby a žvýkejte žvýkačky. Používejte deodoranty a parfémy. Noste čisté oblečení. Tyto maličkosti by měly být běžnou součástí života každého z nás, ale jsou lidé, kteří s nimi mají problémy. Mluvit s někým, kdo má špatný dech, je nepříjemné. Člověka to ruší, protože musí neustále přemýšlet o tom, jak by utekl. Upozorněte na sebe příjemnou vůní a upraveným vzhledem, místo abyste od sebe lidi odháněli košilí, kterou nosíte už druhý týden.

12. Udržujte oční kontakt

Ukažte lidem, že vás zajímá, co mají na srdci. Nemumlejte, nekoukejte se kolem sebe, soustřeďte se na člověka, se kterým mluvíte. Dívejte se druhým do očí.

13. Nežvýkejte

Samozřejmě záleží, v jaké jste situaci. Pokud jste v kruhu svých přátel nebo rodiny, žvýkačka není nic špatného. Raději ale nežvýkejte v práci, zvlášť pokud musíte jednat s klienty. To by asi nevypadalo zrovna nejlépe.

14. Používejte humor

Humor může uvolnit napětí a pozvednout náladu. Jen dejte pozor, abyste své vtipné poznámky pronášeli v pravou chvíli.

15. Objímejte se

Ale pozor na situaci. Nebude nejlepším nápadem jít na pracovní pohovor a obejmout svého potenciálního šéfa. Zaměstnavateli raději jen potřeste rukou. Objímání si schovejte pro své přátele nebo rodinu, zato je ale obejměte pořádně. Ukažte svým blízkým, že je máte rádi. Vyjádřete to celým tělem.

16. Poslouchejte

Pokud se vám někdo chce s něčím svěřit, vyslechněte ho. Naslouchejte lidem a snažte se jim poradit. Získáte si tím jejich důvěru.

17. Buďte sami sebou

Nepřetvařujte se. Buďte věrní sami sobě. Pokud máte v životě nějaký cíl, běžte za ním.

18. Buďte pozorní

Podržte dveře staré paní, pomozte mamince s kočárkem do tramvaje, usmějte se na souseda, uspořádejte oslavu pro přátele. Lidé vás budou milovat.

19. Mějte své plány

Pořiďte si diář a naplánujte si celý týden tak, abyste na nic nezapomněli.

20. Občas někomu zalichoťte

Hledejte v lidech jen to dobré a dejte najevo, že jste si toho všimli. Pochvalte hezké oblečení, nový účes, dobře odvedenou práci. Zkrátka všechno, co vás napadne.

21. Pomáhejte druhým

Pomáhejte, kde a kdy jen můžete. I malá pomoc ukáže, že se o druhé zajímáte.

22. Podělte se o své znalosti

Pokud jste v něčem dobří nebo o něčem hodně víte, nenechávejte si to pro sebe. Podělte se s druhými o své vědomosti. Povídejte si o hudbě, umění, politice, zkrátka o všem, co vás zajímá. Určitě s někým najdete společné téma.

23. Mějte dobrou náladu

Může to být těžké, pokud zrovna prožíváte nějakou krizi, ale s úsměvem jde všechno lépe. Snažte se být optimističtí a hledat schůdná řešení, neutápějte se v depresích. Buďte pozitivní.

24. Udržujte své auto čisté

Občas se svým mazlíčkem na čtyřech kolech zajeďte do myčky, vysajte ho, nedělejte z něj pojízdnou skládku. Nikdy nevíte, kdy budete muset někoho svézt.

25. Zajímejte se o lidi

Nestavějte kolem sebe zeď, přes kterou se k vám nikdo nedostane. Neuzavírejte se do sebe. Nemusíte mít hned milion přátel, stačí dva nebo tři, ale těm se věnujte. Zajímejte se o lidi a nechte lidi, aby se zajímali o vás.

26. Neurážejte se

Občas se stane, že někdo řekne něco, co se vás dotkne. Ať už to dotyčný udělá záměrně nebo jen z legrace, neurážejte se hned. Třeba to nebylo myšleno zle. Udělejte z toho legraci.

27. Přiznejte chybu

Pokud uděláte chybu, přiznejte si ji, omluvte se a snažte se ji napravit.

28. Využijte všech příležitostí

Pokud budete mít příležitost jet na nějaké neznámé místo, naučit se něčemu novému, vyzkoušet nějakou neobvyklou činnost, nenechte si takovou možnost utéct. Třeba už podruhé takové štěstí mít nebudete. Užívejte si život plnými doušky.

29. Mějte přehled

Sledujte nejnovější zprávy, zahraniční i domácí. Buďte v obraze. Snáze pak najdete s lidmi společné téma k rozhovorům.

30. Cestujte

Svět je velký. Udělejte si na něj čas. Vydejte se poznávat nové lidi, cizí kultury a daleká města. Vytvořte si krásné vzpomínky a podělte se o ně.

 

Andrea Weissová Studentka publicistiky a psychologie.

Ve svém volném čase se věnuje psaní krátkých povídek, návštěvám galérií a umění. Psaní krátkých publicistických článků se věnuje už delší dobu a také se zabývá dětským psychologickým poradenstvím.