Deset věcí o introvertech, které možná nevíte

Introverti nemají příliš dobrou reputaci ve světě, který obdivuje především komunikativní extroverty a lidi se spoustou přátel. Introverti by však rádi dali najevo, že ne všechny fámy, které o nich kolují, jsou pravdivé. Například není pravda, že by neměli rádi společnost nebo byli v depresích. Jsou zkrátka jen jiní. Někteří lidé jim mohou dokonce závidět jejich samostatnost, mírnou povahu a klidné vystupování, které působí příjemně a neafektovaně. Introverti tak mohou být skvělí přátelé, se kterými vám bude dobře, když je blíže poznáte. Tady je několik věcí o introvertech, které byste měli vědět, pokud se s nimi chcete sblížit.

 

1. Nenávidí davy Davy

lidí je unavují. Je vyčerpávající pohybovat se ve velkých skupinách, zvlášť pokud si někdo z této skupiny chce s introvertem povídat. Někteří introverti jsou také velmi citliví a komunikace s lidmi, které příliš neznají, je zmáhá. Proto raději introverty nenuťte chodit na velké akce, kde budou obklopeni cizinci.

 

2. Neradi vystupují na veřejnosti

Tohle platí zvláště pro introverty, kteří podnikají nebo pracují ve velkém kolektivu. Veřejná vystoupení nebo jen obyčejné pracovní porady, kdy člověk musí mluvit před ostatními, jsou pro introverty noční můrou. Mají pocit, že nedokážou dobře formulovat své myšlenky a posluchači je znervózňují. Aby předešli nervozitě, musí si svou řeč pokaždé pečlivě připravit a to zabere spoustu času a vezme spoustu energie.

 

3. Snaží se vypadat, že vás mají rádi

Tohle je nepříjemná pravda. Introverti dobře vědí, koho mají a nemají rádi, a skutečnost je taková, že většinou lidi příliš rádi nemají. Ale aby přežili v naší přelidněné společnosti, musí se chovat, jako by měli rádi všechny bez rozdílu. Neberte si však jejich zdánlivou neupřímnost osobně. Není myšlena ve zlém.


4. Rádi píšou

Introverti milují emaily, protože jimi mohou vyřídit věci, aniž by se museli s někým osobně setkat nebo mluvit po telefonu. Osobní schůzky a telefonické rozhovory jsou příliš únavné a tiché introverty ruší. Takže prosím, nevolejte introvertům, pokud to není nezbytně nutné.


5. Udělají všechno pro své blízké

Pro lidi, které mají rádi, by se rozdali. Udělají pro ně, co jim na očích uvidí. Stanou se z nich rytíři, kteří budou věrně bojovat pro své milované. Jen se zeptejte jejich přátel a ti vám určitě potvrdí, že introverti v jejich společnosti jen září. Sice introvertním lidem zabere spoustu času, než se s někým spřátelí, ale jakmile se jim to povede, jsou to kamarádi na život a na smrt.


6. Dokážou předstírat, že jsou extroverti

Vypadat jako otevření a upovídaní extroverti znamená přežít ve společnosti. I uzavření introverti se dokážou občas překonat a stát se hlavními baviči na párty, předsedy pracovních porad nebo vůdci skupiny přátel. Udělají to, protože ví, že je to jen pro tento den a pak budou moci jít domů a odpočívat. Někdy jim ale po takovéhle akci zabere dny i týdny, než naberou nové síly, aby svůj výkon mohli zopakovat.


7. Nejsou nesmělí, nevychovaní nebo upjatí

Na první pohled tak sice mohou vypadat, ale jakmile je poznáte, zjistíte, že tomu tak vůbec nemusí být. Stejně jako extroverti se rádi smějí a dokážou rozesmát i vás. Pokud s nimi najdete společné téma rozhovoru, můžete se s nimi bavit třeba i několik dní v kuse. Jejich problémem je zkrátka jen to, že nejsou společenští a nemají rádi velké skupiny lidí. A také na ně nechoďte s nudnými rozhovory o počasí. Když už si s nimi chcete popovídat, prodiskutujte raději nějaké zajímavé myšlenky a teorie.


8. Mají rádi samotu

Rádi přemýšlí o samotě a mají svůj obrovský vnitřní svět, se kterým si mnohdy vystačí. Na rozdíl od extrovertů nepotřebují druhé lidi, aby je zabavili. Docela dobře se zabaví sami. Více lidí znamená více problémů a více rušivých elementů. Raději než rozhovory s druhými mají rádi procházky ve svých myšlenkách.


9. Nezajímá je, jak druzí prožili víkend

Pokud nepatříte k uzavřenému kruhu jejich přátel, introverty nezajímá, co jste dělali o víkendu. Introverti jsou toho názoru, že každý má právo na soukromí a je jen jeho věc, co ve svém volném čase dělal. Pokud jste propili celý páteční večer a v sobotu jste protrpěli těžkou kocovinu, nebo jste se poprali se svým bývalým partnerem, je to jen vaše věc. Introverti vás soudit nebudou, bylo by to pro ně přílišné plýtvání energií. To, že s vámi pracují, ještě neznamená, že jste jejich přátelé.


10. Oceňte, že jsou s vámi

Introverti si velice cení času, který můžou strávit o samotě, a proto si dávají dobrý pozor, s kým stráví víkend. Věnovat se nesprávným lidem je pro ně vyčerpávající a nic z toho nemají. Introverty například rádi vyhledávají extroverti, pro jejich klidné povahy, které jim dovolí se předvádět. Namyšlení extroverti ale introverty většinou příliš nelákají. Své přátelé si vybírají opravdu důkladně. Proto berte jako velkou poctu, pokud se introvert rozhodne věnovat vám svůj čas.

Andrea Weissová 

Studentka publicistiky a psychologie. Ve svém volném čase se věnuje psaní krátkých povídek, návštěvám galérií a umění. Psaní krátkých publicistických článků se věnuje už delší dobu a také se zabývá dětským psychologickým poradenstvím.