Úvod do aktu

Co je to akt?

Akt je jeden ze zajímavých a kreativních fotografických způsobů jak fotit člověka. Jedná se o směr, který zachycuje nahé nebo částečně odhalené lidské tělo, kterému se pak říká poloakt.

Pro mnohé fotografy je akt pouze doplňkem při jejich komerční tvorbě, ale pro některé je to stěžejní obor.
Zobrazování aktu se rozděluje na dvě části. První z nich je zobrazení informativní a jedná se o formy dokumentace nahého těla. Eadweard Muybridge (1830 – 1904), který ve spolupráci s lékaři a fyziology dokumentoval pohyb ženského těla, je považován za průkopníka aktu.
Druhou částí je zobrazení emotivní. Jedná se o fotografie s esteticko – erotickou hodnotou, které vídáme více než akty s informativní hodnotou.
Jako každý obor, tak i fotografie aktu má svou etiku. Jedná se o čtyři pravidla, která by měl dodržet každý fotograf, který se hodlá aktem zabývat.
V první řadě nikdy nepracovat s modelem, kterému je méně jak 18. Důležitá je také důvěra mezi fotografem a modelem. Proto je dobré si před začátkem focení ujasnit, zda má či nemá být vidět tvář dané osoby. Dále je potřeba mít modelem odsouhlasené snímky, které chcete zveřejnit. V neposlední řadě se jasně dohodnout na možné odměně.
Ve fotografii aktu si můžete vyhrát s různými rekvizitami. Tomuto stylu se také říká budoir.

V dnešní době, díky pornografickému průmyslu, převažují akty ženské. Akty mužské existují ale také. Jedním s fotografů, věnující se mužskému aktu, je Robert Vano.


Jak na to?


Pokud byste se chtěli dozvědět jak fotit akty, tak se 25. září dívejte na stránce kurzyzive.cz na kurz s fotografem Karlem Pobříslem nebo přijďte osobně do ateliéru Digifoto na pražském Chodově. Dozvíte se tam proč je dobré mít připravený koncept, jak si vybírat model, jakou zvolit techniku a spoustu dalšího. Kurz je vysílán živě a během této doby ho můžete sledovat zdarma. Poté bude ke shlédnutí za poplatek na stránce kurzyzive.cz
Karel Pobříslo publikuje své snímky doma i v zahraničí. Fotí například pro časopisy jako Cosmopolitan, Playboy nebo italský NU. Vyhrál v soutěži Asociace českých reklamním agentur „Zlatá pecka“, získal cenu časopisu New York Times a Centra nezávislé žurnalistiky za fotografie architektury. Jeho klíčovým oborem je výtvarný fotografický akt, takže budete pod vedením lektora s bohatými zkušenostmi. Svoji lektorskou dráhu začal v toce 2004, kdy přednášel na jedné z prestižních fotografických škol.
Kromě fotografie se také věnuje malbě a výtvarné počítačové grafice. Jeho díla vystavuje pražská Galerie La Femme, Galerie Břehová a Galerie Glance4art v Českých Budějovicích.

Akt je oblast, kterou by si měl vyzkoušet každý fotograf. Proto neváhejte a přijďte se podívat 25. září do ateliéru Digifoto na Chodově nebo se dívejte živě na stránce kurzyzive.cz