Žijete ve zdravém partnerském vztahu?

Je váš vztah založený na vzájemné důvěře a pochopení? S partnerem o sebe navzájem pečujete a podporujete se ve svých rozhodnutích? Pokud je tomu tak, pak je u vás vše v pořádku. Pokud ne, v následujícím textu najdete pár postřehů o tom, jak by měl zdravý fungující vztah vypadat.

 

Máte společné koníčky a rádi spolu trávíte volný čas.

Páry se často rozpadají z důvodu toho, že si na sebe nikdy neudělají čas. Práce a vedlejší zájmy jsou důležitou součástí profesního a osobního života, ale nedostatek volného času působí na vztah, jako sekyrka na dřevo. Pokud se cítíte ve vztahu osaměle a partnera nevídáte, rychle to změňte. Oslavte společně každý moment, který spolu strávíte. Sledujte spolu sportovní utkání, nebo běžte na večeři. I v malých momentech mohou být skryty velké zážitky.

 

Píšete si, když spolu nejste, nebo si necháváte vzkazy

Necháváte si s partnerem navzájem mini vzkazy s vašimi osobními vtípky, nebo si posíláte textové zprávy, které říkají jen „miluji tě“? Lidé z vašeho okolí si mohou myslet, že jste divní, ale vy si tak dáváte najevo vzájemnou lásku a to, že vám na sobě záleží.

 

Sdílíte spolu zážitky z pracovního dne

Důležitou součástí vztahu je mluvit o všem. Nejen o příjemných věcech. Povídáte si s partnerem o jeho úspěchu, nebo o nějakém problému, který ho ten den potkal v práci? Vyptáváte se ho na více detailů a on se na oplátku ptá, jaký byl váš den? Přestože přijdete utahaní z práce, takové rozhovory s vaším partnerem vám pomůžou posilnit váš vzájemný vztah.

 

Navzájem si dopřáváte svobodu

Jste rádi spolu pořád, ale přesto dokážete jeden druhému dopřát čas o samotě? Žádný vztah nemůže fungovat, pokud jeden druhému nedopřáváte volnost na provozování vlastních koníčků, setkávání s přáteli nebo k seberealizaci. Pokud se cítíte, jako by vás váš partner dusil, či si přímo vynucoval vaši přítomnost, promluvte si.

Nezávidíte si úspěch, ale navzájem se podporujete.

Obecně se tvrdí, že muži žárlí na své partnerky, pokud jsou po pracovní stránce úspěšnější než oni. Přesto by si partneři měli úspěch přát. Ten se pak odráží i v soukromém životě. Partner by se nikdy neměl cítit méněcenně, pokud jeho drahá polovička v práci zaznamenává úspěchy. Měl by partnerův nebo partnerčin úspěch hodnotit jako pozitivum, které přináší osobní rozvoj a zvyšuje sebedůvěru.

 

Partner vás neuráží ani neponižuje.

Ve vztahu necítíte nátlak, partner vás neuráží a nikdy vás neponižuje. Nikdy by ho nenapadlo vás jakýmkoli způsobem ohrožovat, když je naštvaný. Citové vydírání je mu cizí. Každý se někdy hádá, ale v případě, že se tomu tak děje příliš často a většinu času je to váš partner, kdo hádky začíná, možná je na čase popřemýšlet, jestli se ve vztahu cítíte bezpečně a udělat nějaká opatření, než bude příliš pozdě.

 

Nikdy vám nic nevyčítá

Nikdy nevyhledává maličkosti, kvůli kterým by do vás mohl „rýpat“. Naopak se pozitivně vyjadřuje o většině věcí, které děláte. Jestli se tomu tak ale děje, měli byste si se svým partnerem promluvit. Za jeho vyčítáním a posmíváním se může skrývat nevyřešený problém, který ho trápí.

 

Vždy vás podpoří

Víte, že se na svého partnera vždy můžete spolehnout. Vždy vás podpoří, nabídne svou pomoc, pokud si nevíte s něčím rady a poradí vám, ať už s pracovním nebo osobním problémem. Cítíte, že s ním po svém boku překonáte všechny překážky. Dokážete si být za vzájemnou podporu vděční a umíte říct „děkuji“.

 

Poznali jste při čtení článku v jednotlivých bodech sebe a partnera? Jste z těch šťastnějších párů, které by na svém vztahu nic neměnily? Pokud si myslíte, že jsou věci, které by se dali na vašem vztahu zlepšit, hurá do toho! Může to být krok ke zlepšení vašich vzájemných vztahů.